НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ

„ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА
И ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ”

Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 2

Лаборатория Кандиларов подпомага Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“

Тази инициатива подчертава ролята на изкуствения интелект (AI) в ранното откриване, лечението и управлението на заболяванията на щитовидната жлеза. Акцентът е върху подобрената точност, по-добрата достъпност до здравни услуги и развитието на персонализирани терапии и дигиталните възможности за превенция.

С 30% отстъпка и безплатен TSH тест

ЗаЩито - Твоят личен партньор в здравето на щитовидната жлеза

  • „ЗаЩито“ е мобилно приложение, създадено за Android и iPhone, с цел ранно откриване и информираност относно заболяванията на щитовидната жлеза.

  • „ЗаЩито“ е напълно безплатно, достъпно по всяко време и може да се използва дори от близки на възрастни пациенти.

  • То осигурява бързи резултати, насърчава информираността и отговорността към собственото здраве и позволява икономия на време и средства чрез насочване към подходяща медицинска грижа още в ранен етап.

Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 4
Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 6
ЗаЩито

Промоционални пакети ЗаЩито

Дни на отворени врати с безплатни ехографски прегледи,
само с предварително записване на посочените телефони:

Заболяванията на щитовидната жлеза, диагностика, значимост и разпространение

Щитовидната жлеза представлява малък, подобен на пеперуда орган, разположен в предната част на шията, който произвежда т. нар. тиреоидни хормони, които са жизнено важни за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма.

Този орган е „главен регулатор“ на метаболизма и играе ключова роля за човешкото здраве.

Не случайно символът на щитовидната жлеза е пеперудата, не само защото визуално прилича на пеперуда, а и защото влияе с ефекта на пеперудата върху целия човешки организъм.

Заболяванията на щитовидната жлеза са често срещани и не са безобидни, а могат да доведат до сериозни последици за здравето на индивида и са важни за общественото здраве.

Скритата симптоматика изисква скрининг, като самонаблюдението е важен елемент. Това е причина голяма част от хората със заболявания на щитовидната жлеза да не са диагностицирани и да не се лекуват.

Има реална необходимост от скрининг програми, които да спомогнат за раннaтa диагностика на заболяванията на щитовидната жлеза и тяхното лечение

Щитовидната жлеза представлява малък, подобен на пеперуда орган, разположен в предната част на шията, който произвежда т. нар. тиреоидни хормони, които са жизнено важни за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма. Този орган е „главен регулатор“ на метаболизма и играе ключова роля за човешкото здраве.

Малки промени в структурата или функцията на щитовидната жлеза могат да доведат до големи поражения на други органи и системи – сърдечносъдова система, гастроинтестинален тракт, полова система, нервнопсихически проблеми, диабет и др. Заболяванията на щитовидната жлеза могат да доведат до безплодие и раждане на деца с нисък коефициент на интелигентност.

Карциномът на щитовидната жлеза представлява 1% от всички злокачествени образувания и е класифициран като рядък вид рак съгласно европейските класификации. Някои от видовете са силно агресивни и водят бързо до неблагоприятен изход.

Симптомите на заболяванията на щитовидната жлеза много често остават скрити и обикновено се свързват с начин на живот, стрес, преумора и други фактори.

Откриването на аномалии във функцията и структурата на щитовидната жлеза се извършва чрез изследване на конкретни хормонални показатели в кръвта и ехография на щитовидната жлеза.

Самонаблюдението е важен елемент за ранната диагностика на заболяванията на щитовидната жлеза. Колкото по-рано се диагностицира заболяването, толкова по-успешна е терапията и по-бързо оздравяването.

В България и в световен мащаб броят на заболяванията на щитовидната жлеза се увеличава все повече. 

  • според последни проучвания над 1 000 000 българи страдат от заболявания на щитовидната жлеза. 
  • около 1,6 милиарда от населението по света страда от заболявания на щитовидната жлеза или е в риск. Над 200 милиона души имат някакъв вид нарушение на функцията ѝ (например хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, възли, автоимунни заболявания като Хашимото и Базедова болест). Проучванията сочат, че около 50% от хората със заболявания на щитовидната жлеза живеят с тях без да са диагностицирани. Честотата е по-висока сред жените и във възрастовата група над ≥ 65 години.
  • данните от проучванията  в Европа сочат, че хипотиреоидизмът засяга около 10% от населението.

В последните години, след пандемията от COVID-19, се наблюдава и увеличение на пациентите с проблеми на щитовидната жлеза вследствие на преболедувана коронавирусна инфекция и настъпили след нея усложнения - най-често хипертиреоидизъм.

Съществува недостатъчна информираност относно заболявания на щитовидната жлеза, за скритата симптоматика и възможните последици от нелекувани заболявания на щитовидната жлеза и оттам липса на профилактика, дори и сред високорисковите групи. В последните години честотата на заболяванията на щитовидната жлеза нараства значително и между 50-60% от тях остават недиагностицирани.

Заболяванията на щитовидната жлеза са чести и социално-значими, но въпреки това все още не попадат в списъка на СЗО.

Международна седмица на щитовидната жлеза

За четиринадесета поредна година Сдружението на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза ВИОМ стартира инициативи за ранна диагностика и информиране на обществото за заболяванията на щитовидната жлеза и тяхното влияние върху здравето на хората.

От 25 май 2024 г., с традиционното отбелязване на Световния ден на щитовидната жлеза и старта на Международната тиреоидна седмица (25-31 май), Сдружение ВИОМ, в партньорство с медицински лаборатории Кандиларов и платформа Фемена и други юридически и физически лица, на кампанията ЗаЩито - твоят личен партньор в здравето на щитовидната жлеза.“

Както всяка година, така и през 2025 г. целта на кампанията е да се повиши обществената информираност за заболяванията на щитовиднта жлеза, защото те са чести и са социалнозначими, но въпреки това все още не попадат в списъка на СЗО. Инициативите в рамките на кампанията поставят акцент върху значението на ранната диагностика на функционалните и структурните изменения на щитовидната жлеза, навременното им лечение и качествено проследяване. Отклоненията във функцията на този така важен орган в човешкото тяло много често се откриват късно и това води до значително влошаване качеството на живот на хората.

В контекста на глобалната кампания за отбелязване на международната тиреоидна седмица, която преминава под мотото „Щитовидната жлеза и изкуствен интелект”, тазгодишните български инициативи обръщат внимание на личното отношение на всеки към здравето. Затова предоставяме App за системите Android и IPhone ЗаЩито, който съдържа тестове за самооценка на заболяванията на щитовидната жлеза, информация за заболяванията, база данни, съдържаща информации за специализирани болници и клиники, лаборатории и ендокринолози.

Приложението е напълно безпланo и всеки има достъп до него от телефона си. В кампанията са включени посветено на връзката между заболяванията на щитовидната жлеза и другите хронични незаразни болести. диагностични пакети на преференциални цени за лабораторни изследвания на хормоните на щитовидната жлеза в лаборатории Кандиларов.

Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 12
Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 13

Инициатива на

Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 14
Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 16
Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 18
Национална кампания „Щитовидна жлеза и изкуствен интелект“ 20

Още

Специалистите съветват