Може би представите ви за този витамин са ориентирани около поредната хранителна добавка от рафта в аптеката, който може и да бъде подминат. Витамин Б12 обаче е много повече от това. Той има есенциално значение за поддържане на доброто здраве и е включен във важни процеси като формирането на червените кръвни клетки, преработвателните процеси в клетката, нормалната работа на нервите и производството на ДНК.
Как да си набавим достатъчно Витамин Б12
Наречен още кобаламин, витаминът се набавя чрез ежедневното ни разнообразно и балансирано меню. Приемът на добавки се препоръчва само при установен недостиг на нутриента, а това се разбира само чрез надлежно проведено лабораторно изследване.
Водоразтворимия витамин не се синтезира самостоятелно, затова отговорността ни тук е да хапваме достатъчно храни, богати на него. Такива са мидите, телешкото месо, субпродукти като черен дроб и бъбреци, млякото, яйцата, сьомгата, риба тон и други. Могат да бъдат открити и немесни източници на витамина, сред които и специално подсилени чрез добавянето му растителни млека и пълнозърнести храни.
Отклонения във физиологичните норми на Витамин B12
Недостигът на витамин Б12 е доста рядко срещан. Рискът обаче се повишава, когато се спазва веган или вегетарианска диета, поради бедното или нулевото снабдяване с богати на витамин B12 храни. Причината е, че те са предимно от групата на месните продукти и продуктите с животински произход.
Препоръчва се едновременното изследване за стойностите на витамин B12 в кръвта с витамин B9, защото недостигът и на двата нутриента може да доведе до развиване на анемия (малокръвие). За достигането до това състояние обикновено се изисква повече от 1 година на недостиг на витамина, тъй като той се съхранява в големи количества в слезката и най-голямата паренхиматозна жлеза в човешкия организъм – черния дроб.
В повишен риск от дефицит на витамина са веганите, хората над 65-годишна възраст, бременните, вземащите лекарства за диабет или стомашни киселини.
Освен до анемия, нетретираният недостиг може да доведе и до други здравни проблеми като увреждания в нервната система, проблеми със сърцето и усложнения при бременността.
Симптоми при липса на витамин Б12
Част от симптомите, които се свързват с неговия недостиг са постоянно чувство на умора или слабост, загуба на апетит, сърцебиене, мравучкане в крайниците, задъхване, замаяност и спад в настроението. Те обичайно се проявяват известно време след намаляването на количествата му в кръвта.
Имайте предвид, че симптомите могат да са характерни и за други специфични здравни състояния, затова недостигът трябва задължително да бъде установен със съответно лабораторно изследване.
В нашите лаборатории може да бъде проведено както самостоятелно изследване на Витамин B12, така и комбинирано изследване на няколко витамина с витално значение за човешкото здраве. При нас винаги можете да проверите състоянието на витамина в тялото си както при наличие на симптоми, така и профилактично.