Холестеролът е мастноподобна субстанция, която може да бъде намерена в клетките в човешкото тяло. Самият черен дроб произвежда холестерол, но някои храни, които консумираме също са източник на липопротеина.
Наличието на холестерол в тялото не е повод за притеснение, тъй като организма има нужда от известно количество, за да функционира нормално. Но повишените нива на т. нар. „лош“ холестерол са индикация за здравни рискове, които не бива да бъдат пренебрегвани.
Какво представлява LDL
Зад абревиатурата LDL стои терминът Low-Density Lipoprotein – липопротеин с ниска плътност. Липопротеините са комбинация от липид (мазнина) и протеин, за който липидът се прикрепя и благодарение на който може да се движи в кръвта.
LDL всъщност е т. нар. лош холестерол. Защо се назовава по този начин? Тъй като с повишаването на LDL в кръвта се повишава риска от натрупване на холестерола по стените на артериите. HDL (high-density lipoprotein) или липопротеин с висока плътност и понякога се назовава като „добър“ холестерол, тъй като има функцията да транспортира холестерола от други части на тялото обратно в черния дроб, благодарение на което липопротеините се изхвърлят от организма.
Какво представлява LDL изследването
Това лабораторно изследване най-често се провежда като част от комплексното изследване на липидния профил на кръвта. Самото изследване е кръвно като е необходимо от пациента да се вземе капилярна или венозна кръв. Тя се пречиства до серум, който служи за провеждането на съответните лабораторни тествания.
За да бъдат отчетени правилни резултати е важно вземането на материала да бъде извършено сутрин, на гладно.
Резултатите от LDL изследването показват конкретните нива на „лошия“ холестерол в кръвта. Резултатите се проверяват от лекуващия лекар, който сравнява референтните стойности за установяването на отклонение.
С какво може да ни помогне провеждането на LDL изследване
LDL изследване се назначава профилактично или при наличието на съмнения за висок холестерол и се извършват в специални медицински лаборатории.
В рисковата група са хора с наднормено тегло, заседнал начин на живот, пушачи, пациенти с диабет тип 2 и хора с високо кръвно налягане. Рисковете се увеличават и с повишаването на възрастта, поради което мъже над 45 г и жени над 55 г също влизат в рисковата група. В нея попадат и хора със семейна клинична история с висок холестерол или сърдечни болести, установени преди рисковите възрасти.
Изследването може да послужи:
- за прогнозирането на риск от развиване на заболявания на сърдечносъдовата система;
- като част от средствата, служещи за вземане на крайно решение относно нуждата от започване на медикаментозно лечение срещу наличния риск;
- за установяване на текущите резултати от предприетите лечебни мерки.
Отчетените завишени нива на LDL могат да се разгледат като индикация за повишаване на риска от появата на сърдечносъдови заболявания като инфаркт или инсулт. Холестеролът може да полепне по вътрешните стени на артериите и да образува плака, която да блокира или ограничи притока на кръв. Холестеролните отлагания по кръвоносните съдове се свързват със заболяването атеросклероза – втвърдяване на артериите и удебеляване на техните стени.
Откриването на високи LDL количества в серума или плазмата може да бъде разгледано като сериозна причина за предприемането на конкретни мерки за понижаването на лошия холестерол. При такива резултати най-често се препоръчва започването на контролиран хранителен режим, който може да бъде придружен с предписването на лекарствени средства.