Ранното откриване на болестта е от особено значение за предотвратяването на нежелани усложнения и превенцията на внезапно влошаване и припадъци, свързани със симптоматиката при диабет.
Едно от най-сигурните средства за идентифициране на заболяването са именно лабораторните изследвания за диабет. Те могат да послужат както за откриване на медицинското състояние в ранен стадий, така и за проследяване на неговото развитие и овладяване на ситуацията занапред.
Кой трябва да се изследва за диабет
Съществуват няколко групи хора, които са в рисковата зона. Първата рискова група са пациенти, чиято фамилна клинична история (т. нар. фамилна анамнеза) показва наличието на диабет при близки роднини в семейството.
Друга рискова група са хората, които страдат от затлъстяване. Бърз начин за идентифициране на този проблем е чрез изчисляване на индекса на телесната маса (ИТМ). Когато стойността на ИТМ се равнява или е над 30, то е добре да се подложите на кръвно изследване за диабет. За да предотвратите появата на диабет е добре да предприемете здравословен хранителен и тренировъчен режим за понижаване на телесната маса.
Сред рисковите фактори е и високото кръвно налягане. За такова се смята артериалното налягане при горна граница 140 и долна 90, както и налягането над тези стойности. Когато артериалната хипертония е комбинирана с друг рисков фактор като предходни данни за дислипидемия или понижен глюкозен толеранс, раждане на бебе над 4 кг, затлъстяване и др подобни, рискът е значително повишен.
Други рискови фактори са ниските нива на HDL или т. нар. добър холестерол и високи нива на лошия (LDL) холестерол, както и високите нива на триглицериди в кръвта. В рисковите групи попадат и пациентите на възраст над 45 години.
Несъмнено, хората, които забелязват симптоматика, характерна за диабета, е необходимо да обмислят сериозно възможността за лабораторно изследване за установяване на маркери неговото наличие.
Едни от най-честите и разпознаваеми симптоми на диабет са повишената жажда и честото уриниране, преждевременно огладняване, силна отпадналост и липса на енергия, замъглен поглед и причерняване, изтръпване в крайниците, трудно заздравяване на рани по кожата и необяснима загуба на тегло. При наличие на някои от посочените симптоми е добре да се консултирате с лекар, който при необходимост ще назначи конкретните изследвания.
Какви тестове се използват за откриване и проследяване на диабет
Диабетът е заболяване на ендокринната система, което се свързва най-общо казано с наличието на абнормални нива на кръвната захар в тялото. Състоянието има пряка връзка с хормона инсулин (IRI) и с разграждането на глюкозата, получена от преработването на въглехидратите (захарта) в организма. Затова изследванията за диабет са насочени именно към идентифициране на стойностите свързани с тях.
При наличието на симптоми и предразположеност към диабет, вашият лекар може да назначи кръвни или уринарни тестове за изследване наличието на болестта. Двете най-често назначавани изследвания са тестът за т. нар. гликиран хемоглобин (Hb A1c) и уринарният тест, назован микроалбуминурия.
Още на етап превенция полезни биха били изследванията на общия холестерол, LDL, HDL, триглицеридите, тестове за АТ срещу тирозин фосфатаза, АТ анти-глутамат-декарбоксилаза, както и оралният глюкозо-толерантен тест.
След откриване на заболяването продължават да се назначават периодични изследвания в специализирана медицинска лаборатория, чиято цел е да бъде то проследено, така че да се избегне внезапното прогресиране и влошаване на състоянието на пациента.