Тестът за бащинство представлява научен метод за установяване на биологичния произход на детето от бащата. Провежда се в контролирана лабораторна среда и е сравнително ресурсоемко и сложно изследване, поради което е оправдано цената да бъде по-висока от тази, заплащана за конвенционални лабораторни тестове.
Лабораторните изследвания за установяване на произход чрез ДНК анализ започват своята история през 80-те години на миналия век. Десетилетия преди това за тази цел са били използвани кръвни тестове, които предоставяли резултати с точност около 40% на базата на сравнение на кръвните групи на изследваните лица.
Малко по-късно, през 90-те години полимеразната верижна реакция става стандартен метод за ДНК тестване за родителство, който благодарение на високата си точност продължава да се използва и до днес като основно средство за установяване на биологичния произход.
Какви са видовете тестове за бащинство и техните цени
Тестовете за установяване на биологичен произход могат да бъдат условно разделени на две главни групи – изследвания по време на бременността и изследвания на вече родено дете.
Тестовете за бащинство, които се провеждат още докато бебето е в корема на майката, изискват доста по-сложни и внимателни манипулации, поради което е обяснимо да е необходимо да се заплати по-висока сума за провеждането им. Тук е необходимо да се гарантира не само вземането на проба от правилното място, но и безопасността на детето и разбира се, майката.
В България все още не се провеждат такива изследвания.
Когато става въпрос за изследване на бащинството на вече родено дете в медицинска лаборатория нещата стоят по друг начин. Тук отново е необходимо да се гарантира пълната безопасност и комфорт на детето. В страната може да бъде проведено такова изследване. Практиката показва обаче, че често пробите се занасят в чужбина, където се използват високотехнологични съоръжения за разчитане на конкретните маркери.
Съществуват и други видове тестове, като популярен сред тях е тестът за изследване на „Y“ хромозомата при детето и предполагаемия баща. Използва се, само когато детето е от мъжки пол. Цената на изследването е по-ниска, тъй като тук се определя принадлежността на детето към цялостната „Y“ халогрупа, която е обща за всички лица от мъжки пол по бащина линия.
Какво представлява самият тест за бащинство
Методът на изследване изисква вземането на венозна или капилярна кръв от предполагаемия баща и от детето. Според българското законодателство, когато детето е непълнолетно е необходимо съгласието на майката за провеждане на изследването.
При теста се провежда сравнение на показателите на ДНК профила на детето и на предполагаемия баща. Крайните резултати са с точност над 99%, което практически означава че водят до пълно изключване или потвърждаване на биологичния произход на детето от родителя.
Може ли резултатите от теста да се използват в съда
Една от основните причини, поради които се прибягва до такова търсене е именно за целите на предстоящо или висящо съдебно производство за установяване на биологичния произход от бащата. Следва да имате предвид, че съдията има крайната дума дали резултатите ще бъдат приети като доказателство по делото и ще бъдат отчетени като такова.
Най-нерисковият подход е тестът за бащинство да бъде поискан като ДНК експертиза в рамките на съдебния процес. Тогава резултатите ще бъдат допуснати като доказателство.
За още любопитна информация от света на диагностиката, профилактиката и скрининга чрез лабораторни изследвания може да разгледате в раздела „Новини“ на Kandilarov.com