ПОКАЗАТЕЛ ЦЕНА ВРЕМЕ ЗА ИЗРАБОТКА ВИД НА ПРОБАТА СПЕЦИАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ КАКВО Е? ЗАЩО/КОГА СЕ ИЗСЛЕДВА?
LH (лутеинезиращ хормон) 17,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки LH (лутеинизиращ хормон) заедно с FSH (фоликустимулиращ хормон) принадлежат към гонадотропните хормони (хормони, стимулиращи половите жлези). Те се произвеждат от хипофизната жлеза под влиянието на хипоталамуса (мозъчна структура, регулираща функцията на хипофизната жлеза) като концентрацията им циклично се увеличава и намалява. Изследването на лутеинизиращият хормон е препоръчително при:• Репродуктивни проблеми от страна на жената или мъжа. При жената LH е свързан с овулацията, а при мъжа-с броя и зрелостта на сперматозоидите. И двете състояния могат да бъдат причина за трудно забременяване; •Желание за определяне периода на овулация – моментът, в който е зачеването е най-вероятно. Нивата на лутеинизиращ хормон са най-високи преди овулация. В домашни условия те могат да се определят с уринарен тест за овулация, който отчита повишени нива на лутеинизиращ хормон 1-1.5 дни преди овулацията; ; • Менструални проблеми – нивата на лутеинизиращ хормон се повишават по време на менопаузата; • Ранен или късен пубертет;• Съмнение за заболяване на хипофизната жлеза;• Съмнение за ниски нива на тестостерон при мъжете. Симптомите на понижен тестостерон включват: намалено сексуално желание, еректилна дисфункция, намалено окосмяване по лицето и тялото, обща уморяемост, загуба на мускулна маса, покачване на тегло.
FSH (фоликуло-стимулиращ хормон) 17,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Фоликустимулиращият хормон (FSH) заедно с лутенизиращия (LH, принадлежат към семействово на гонадотропните хормони. Те се синтезират от хипофизата под влияние на хормон от хипоталамуса (гонадотропин освобождаващ хормон (GnRH). Нивата на половите хормони като естроген, прогестерон и тестостерон, влияят на нивото на FSH на принципа на обратната връзка. Затова FSH и LH се повишават, когато нивата на половите хормони са ниски.  За оценка на функцията на хипофизната жлеза, която регулира хормоните, контролиращи репродуктивната система.
Естрадиол 19,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Естрадиолът е биологично най-активният естроген. Естрогените участват в развитието на женските вторични полови белези, а заедно с прогестерона са отговорни за регулацията на менструалния цикъл, развитието на женските полови органи и поддържането на бременност.. При мъже естрадиол се произвежда от тестисите и надбъбреците. Нивата му могат да се повишат при фертилни нарушения, някои тумори, както и в случаи на прекомерна употреба на марихуана, алкохол или медикаменти (фенотиазини и спиронолактон).При жените Естрадиолът се образува предимно от яйчниците (яйчниковите фоликули, жълтото тяло), но малки количества се произвеждат и в надбъбречната кора. За измерване или проследяване на нивата на естроген, ако сте жена с необясними аномалии в менструалния цикъл, необичайно или силно кървене, проблеми с безплодието, симптоми на менопауза или други хормонални промени.
DHEA-S (дехидроепиандростерон) 19,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Дехидроепиандростерон сулфат (DHEA-S) е сулфатната форма на слаб андроген (DHEA) –  мъжки полов хормон, който се съдържа в кръвта на мъжете и жените. Той играе роля в развитието на мъжките вторични полови белези в пубертета и може да бъде променен от организма в по-силни андрогени (мъжки хормони), като тестостерон и андростендион, или да бъде променен в женския хормон естроген. DHEA-S се произвежда от кората на надбъбречните жлези, външния слой на надбъбречните жлези, като много по-малки количества се произвеждат от яйчниците на жената и тестисите на мъжа. DHEA-S се измерва, за да се оцени функцията на надбъбречните жлези и някои надбъбречни тумори, както и за да се изследва причината за вирилизация (проява на характеристики на мъжките хормони) или прекомерно окосмяване по лицето и тялото (хирзутизъм) при момичетата и жените или ранен (преждевременен) пубертет при  момчетата.
Прогестерон 19,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Прогестеронът е хормон, чиято основна роля е да подпомага подготовката и поддържането на ендометриума (лигавицата на матката) на жената за бременност; той действа заедно с няколко други женски хормона. Най-често прогестеронът се изисква по време на изследване на безплодие, за да се установи наличието на овулация. Той може да се използва и за диагностициране на извънматочна или неуспешна бременност или при изследване на необичайно маточно кървене.
Тестостерон 19,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Тестостеронът е стероиден хормон (андроген), който се произвежда от тестисите при мъжете. Производството на тестостерон се стимулира и контролира от лутеинизиращия хормон (LH), който се произвежда в хипофизната жлеза. Тестостеронът се произвежда и от надбъбречните жлези както при мъжете, така и при жените За да разберете дали нивата на тестостерон са необичайни при пациенти от мъжки или женски пол. Измерването може да помогне да се обяснят причините, поради които мъжът има затруднения с ерекцията (еректилна дисфункция), невъзможността на партньорката да забременее (безплодие), преждевременния или забавен пубертет или мъжките физически характеристики, ако сте жена. При жените се използва за изследване на синдрома на поликистозните яйчници (PCOS). Напоследък се използва за изследване на така наречената мъжка менопауза.
Свободен тестостерон 35,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки  Тестостеронът циркулира в кръвта под три форми: 1. Почти половината e свързан плътно с протеин, наречен SHBG (sex hormone binding globulin). В тази форма тестостеронът не може да навлезе в клетките. 2. Другата половина е по-слабо свързана с албумин. В тази форма тестостеронът евентуално може да се отдели от албумина и да увеличи нивото на биологично активния тестостерон.3. Много малка част, наречена “свободен тестостерон”, не е свързана с никакъв протеин и следователно може свободно да навлезе в клетките и да бъде използвана от организма.
Пролактин 17,50 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Пролактинът е хормон, произвеждан от предната част на хипофизата. Концентрацията на пролактин се регулира от допамина (химично вещество в мозъка) и нормално хормонът се съдържа в малки количества при мъжете и небременните жени. Основната му роля е да насърчава лактацията (производството на кърма). За да се определи дали концентрацията на пролактин е по-висока (или понякога по-ниска) от нормалното.
17-alfa-OH прогестерон 23,00 всяка сряда и петък до края на работния ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки 17-OHP е стероид, който се използва от организма за производството на кортизол. Кортизолът е хормон, произвеждан от надбъбречните жлези, който помага за разграждането на протеини, глюкоза и липиди, поддържа кръвното налягане и регулира имунната система. Производството на кортизол се стимулира от адренокортикотропния хормон (ACTH) – хормон, произвеждан от хипофизата. Концентрациите на кортизол обикновено варират през деня, като достигат своя връх около 8 часа сутринта и намаляват вечер.  Концентрациите се повишават по време на заболяване и стрес. За скрининг, откриване и проследяване на лечение на вродена надбъбречна хиперплазия (CAH), дължаща се на недостиг на ензима 21-хидроксилаза; понякога за изключване на други състояния.
Андростендион 23,00 всяка сряда и петък до края на работния ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Андростендионът е андроген, един от няколкото “мъжки” полови хормони, които са отговорни за появата на сексуална диференциация при мъжете и жените и за развитието на вторични мъжки физически характеристики като дълбок глас и окосмяване по лицето. Въпреки че се счита за “мъжки” полов хормон, той присъства в кръвта както на мъжете, така и на жените и е прекурсор, който може да бъде превърнат от организма в по-мощни андрогени, като тестостерон, или да се превърне в женския хормон естроген. За да се оцени функцията на надбъбречните жлези; за откриване на тумори или рак на надбъбречните жлези; за да се определи причината за мъжките физически характеристики (вирилизация) при жените или ранния пубертет при момчетата; за оценка на производството на андрогени и функцията на яйчниците при жените или функцията на тестисите при мъжете; при съмнение за вродена надбъбречна хиперплазия (CAH); за проследяване на лечението на CAH.
SHBG Human sexhormone – 25,00 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки SHBG е протеин, който се произвежда от черния дроб. Той се свързва плътно с хормоните тестостерон, дихидротестостерон (DHT) и естрадиол (естроген) и ги пренася в кръвта в неактивна форма. Количеството на SHBG в кръвообращението се влияе от възрастта и пола, от намаленото или увеличеното производство на тестостерон или естроген. Влияе се и от някои заболявания и състояния като чернодробни заболявания, хипертиреоидизъм или хипотиреоидизъм, от затлъстяване и от антиконвулсивни лекарства като фенитоин и фенобарбитон За да се прецени дали концентрацията на SHBG влияе върху количеството на тестостерона в тъканите на тялото.
INHIBIN B 53,00 всеки вторник до края на работния ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Инхибините са полипептидни хормони, които селективно подтискат хипофизната секреция на фоликулостимулиращ хормон (FSH) и упражняват локално действие върху половите жлези. Инхибин В се произвежда от Сертолиевите клетки в тестисите на мъжете и от гранулозните клетки на фоликулите на яйчниците при жените. Основната функция на този хормон е да регулира гаметогенезата (образуване на зрели полови клетки) чрез механизъм за отрицателна обратна връзка, упражняван върху производството на FSH. Многобройни проучвания показват полезността на определянето на инхибин В като ендокринен маркер за проследяване на функцията на половите жлези и при двата пола. Изследването се провежда за да се определи нивото на Инхибин В в кръвта на пациента. Това е полезно за диагностицирането и проследяването на някои злокачествени заболявания на яйчниците
AMH (анти мюлеров хормон) 49,50 до 1 работен ден венозна кръв сутрин преди консумация на храни и напитки Антимюлеровият хорон е гликопротеин, който се образува от гранулозните клетки на яйчника и се секретира през целия менструален цикъл при жените и от Сертолиевите клетки при мъжете. В преднаталния период играе роля в половата диференциация. Пикът на неговата концентрация при жените е около 25-35-годишна възраст. АМХ е най-надеждният маркер за ,,яйчниковите резерви“, т.е. отразява броя и качеството на наличните примордиални фоликули в яйчниците Повишени стойности се наблюдават при: синдром на овариална поликистоза, гранулозо-клетъчни тумори (рак на яйчника). Понижени нива на хормона се регистрират при: предстоящо настъпване на менопауза, преждевременна яйчникова недостатъчност, фоликуларно увреждане.