Креатинът е аминокиселина, която може да се открие в големи количества в човешките мускулни клетки и мозъка. Този естествен компонент от човешкия организъм помага на мускулите да произвеждат енергия по време на извършване на физически активности. Често се взема като хранителна добавка от спортисти, които желаят да подобрят производителността си по време на тренировки.
Креатинът в мускулите се разгражда до креатинин. Креатининът като изходен продукт се филтрира от бъбреците и се отвежда от организма почти изцяло чрез урината. Затова изследването на креатинина всъщност е индикация за това доколко добре работят бъбреците и функционират ли те нормално.
Какво всъщност представлява изследването на креатинин
Изследва се наличието на креатинин в кръвта, затова самото изследване е кръвно. За целта се взема сравнително малко количество капилярна или венозна кръв, от която се отделя кръвния серум за самото тестване. Необходимо е кръвният материал да бъде взет от пациента сутрин, на гладно. Това е рутинно кръвно изследване, което не причинява необичаен дискомфорт.
Като индикация за наличието на здравен проблем обичайно се считат само повишените стойности на креатинина. Резултати с ниво на креатинин под минималните референтни стойности са редки и не се отчитат като тревожни.
Креатининът се счита за отпаден продукт, затова е част от компонентите, които би трябвало да бъдат отведени от тялото по естествен път. Изследването на неговите нива в кръвта обикновено се провежда като част комплексни рутинни изследвания за диагностицирането на заболявания или установяването на проблеми с бъбречните функции.
Самостоятелното изследване на креатинин в медицинска лаборатория не може да послужи за диагностициране, а е само част от лабораторните индикатори за състоянието и функционалността на бъбреците.
Кога е необходимо да се направи изследване на креатинин
Изследване на креатинин се провежда при съмнения за наличие на бъбречно заболяване. Пациентите с бъбречни проблеми се оплакват от симптоми като болезнени усещания в областта на бъбреците, болки в кръста, умора, безсъние, отпадналост, загуба на апетита, повишаване на кръвното налягане, необяснимо гадене и пориви за повръщане. Може да се забележи и подуване на корема, подувания в областта на глезените, китките и подпухнало лице.
Кога стойностите на креатинина са завишени
Следва да имате предвид, че при някои хора нивото на креатинин е естествено завишено и то не е индикация за бъбречни проблеми. Така е например при активните спортисти, хората, които взимат допълнително креатин под формата на добавки или такива, спазващи хранителен режим, наблягащ на богати на протеин храни. При дехидратиране също е възможно нивото на отпадния продукт да се повиши над референтните стойности.
Повишените нива могат да говорят обаче и за наличието на проблеми като запушване на пикочните пътища, инфекция на бъбрците, компрометиране на бъбречните функции или други проблеми с бъбреците като увреждане на бъбречните канали, камъни в бъбреците, както и намаляване на кръвния приток към отделителните органи, усложнения при пациенти с диабет и други.
За правилно диагностициране е необходимо да се проведат и други медицинси изследвания, които да стеснят кръга от възможни медицински проблеми и да потвърдят бъбречното неразположение. Може за целта да се назначат и тестове на урината.
В медицинска лаборатория „Кандиларов“ предлагаме и пакетни цени с необходимите изследвания за състоянието на бъбреците. В пакет „бъбреци“ се включва и изследване на креатинин. Изследването е част и от профилактичните и предоперативните ни пакети с лабораторни изследвания.