Кога и защо се прави изследване на кръвна захар
Кръвната захар или още глюкоза е основната захар (въглехидрат), която може да бъде открита в кръвта. Набавяме си я чрез храната, която консумираме. Глюкозата е един от основните източници на енергия в тялото. Именно чрез кръвния поток организмът ни я доставя до телесните клетки, които имат нужда от енергията, идваща с нея. Основно значение в тази насока има инсулинът, който всъщност е хормон, подпомагащ транспортирането на глюкозата.
Защо е необходимо да се прави изследване на кръвна захар
За организма ни не е добро нито прекалено високото, нито прекалено ниското ниво на захар в кръвта. Високите нива (хипергликемия) може да бъдат индикация за наличието на диабет. Освен това може да се свържат и с други заболявания, предизвикващи повишаване нивата на глюкоза в кръвта като например заболявания на панкреаса или надбъбречните жлези.
Ниските нива на глюкоза (хипогликемия) пък са характерен белег при хора, които имат диабет тип 1, както и тези с диабет тип 2, чиито глюкозни нива са намалели поради приема на медикаменти за тази цел. Други заболявания също може да доведат до намаляване на нивата, но те са доста по-редки като честота. Ако това състояние не се лекува, може да се стигне до сериозни проблеми със здравето, включително припадъци и увреждане на мозъка.
Какво представлява изследването на кръвна захар, кога и защо се прави
Съществуват няколко метода, по които може да се изследва какво е нивото на глюкоза в кръвта и съответно да се установи дали то е в нормалните физиологични граници. Когато става въпрос за лабораторни тестове, отношение имат основно кръвните изследвания на глюкозата.
За извършването на лабораторното изследване на кръвна захар е необходимо да се вземе проба от венозна или капилярна кръв. Тя може да се използва в този ѝ вид, но може да бъде пречистена и до плазма или хемолизат.
Базовото изследване представлява единично тестване за установяване концентрацията на глюкозата в пробата, което в лабораториите обикновено се означава като изследване „глюкоза“. Прави се обичайно рано през деня на празен стомах. Ако се установят повишени стойности се препоръчва да се извърши и ОГТТ – орален глюкозотолерантен тест.
Чрез ОГТТ се оценява вероятността за наличие на диабет от тип 1 или тип 2. Може да се добие информация и за наличието на т. нар. гестационен диабет, който се проявява през бременността и се дължи на нарушаване метаболизирането на кръвната захар.
При вече установен диабет се прилага комплексно изследване на кръвна захар, което наричаме кръвно-захарен профил. Целта на това изследване е да се проследи ефективността на курса на лечение, който се прилага за контролиране на вече установеното захарно заболяване.
Има няколко рискови групи, при които се препоръчват профилактични изследвания на глюкозата в кръвта. Значими фактори тук са затлъстяването и наднорменото тегло, възрастта (над 45 г.), наличието на диабет в семейството, бременност, високо кръвно налягане, висок HDL, глюкозна нетолерантност и др.
В медицинска лаборатория „Кандиларов“ се провеждат и трите изброени вида изследвания на кръвна захар. Ако се интересувате от това колко струва едно такова изследване, може да откриете конкретните цени на Kandilarov.com, раздел „Изследвания и цени“ за града или околността, в които желаете да бъде проведен тестът.