Кога и защо се прави изследване на костна плътност
Остеопорозата е заболяване, което се характеризира с намаляване на костната маса и увреждане на микроструктурата на костите. При проявата ѝ се увеличава крехкостта на костите и съответно рискът от получаването на фрактури се повишава също. Това е едно от най-високо социалнозначимите заболявания на нашето съвремие и в последните 2 десетилетия на 21 век се нарежда сред топ 3 от тях.
Значение за откриване на ранна информация относно наличието на опасност от развиване на остеопороза имат именно изследванията на костната плътност. Те са предметът на днешната ни в блога на СМДЛ Кандиларов и в нея ще се спрем на най-важните аспекти в тази насока – какво представляват тези изследвания и при какви обстоятелства са уместни те.
Как се стига до проблема
Костите в нормално състояние не са напълно плътни отвътре, а имат естествена порьозност. Поради различни фактори, обаче, като например повишаване на възрастта, намаляване на важните за костите минерали тази порьозност се увеличава, като порите стават с по-голям обем, което води до намаляване на плътността на костната структура. При тези обстоятелства се повишава и опасността от счупване на костите.
Състоянието е известно като остеопения и по същество представлява именно намаляване на костната плътност. Ако не бъде лекувано и не бъдат премахнати факторите, които са довели до неговата поява и съответно водят до неговото прогресиране, то може да прерасне в остеопороза.
Какво представляват изследванията на костна плътност
Целта на този тип изследвания е да се добие информация за степента на риск от развиване на остеопороза. За достигане до тази информация може да се използва един от следните методи за изследване на костната плътност – чрез рентген, чрез скенер или чрез ултразвук. Самото изследване е известно още като дензитометрия или денситометрия.
Едни от най-използваните методи тук са периферната и двойната енергийни рентгенови абсорбциометрии, двойната фотонна абсорбциометрия, количествената компютърна томография и ултразвуковото изследване.
Счита се, че най-точни резултати може да даде изследването чрез двойно енергийна рентгенова абсорбциометрия или наречения още DEXA.
Принципът на действие на това изследване на костна плътност е на базата на рентгеновото лъчение. Колкото повече рентгенови лъчи преминават през обследваната кост, толкова по-малка е нейната плътност и обратно. Чувствителността на резултатите е толкова голяма, че чрез метода може да се установи и двупроцентно намаляване на костната плътност.
Следва да имате предвид, че при различните методи се изследва плътността на различни кости. При DEXA например се наблюдава преминаването на лъчението през тазобедрената става и гръбначния стълб. При периферната DEXA пък се извършват измервания на плътността на костите на краката или ръцете.
При какви обстоятелства се препоръчва изследване на костна плътност
Някои пациенти са по-предразположени към развитието на остеопороза. Общите им признаци водят до формирането на рискови групи, които е препоръчително да бъдат изследвани във връзка със състоянието на костната плътност на техния скелет.
Рисковите групи тук обичайно се свързват с възрастта. Препоръчва се всички жени над 65 г, както и мъжете над 70 г да проведат такова изследване, независимо дали попадат в остеопорозните рискови групи. Под тази възраст изследването се препоръчва, когато са налице и фактори, които причисляват пациента към остеопорозна рискова група.
В рисковите групи попадат и жени в предменопаузен етап, които са със сравнително ниско тегло имат предишни фрактури на костите или пък приемат или са приемали лекарства, които могат да увредят костите. Възрастните хора с предишни травми или счупвания също са в риск.
Тук попадат и всички лица, които приемат лекарства, водещи до загуба на костна плътност, като например хипнотици, глюкокортикоиди и антиконвулсанти.
Тази статия е била полезна за вас? Може да откриете още любопитна информация за важни теми във връзка със здравето в категорията „Здраве“, раздел „Новини“ на сайта на медицинска лаборатория Kandilarov.com