Хормонът инсулин участва в сложни процеси в тялото, при които не са изключени усложнения. Инсулиновата резистентност, наричана още нарушена или понижена инсулинова чувствителност е едно от тях. Някои хора живеят с години, без дори да подозират, че имат инсулинова резистентност.
Състоянието обаче може да доведе до преддиабет, а впоследствие и диабет. Това означава, че откриването на нарушенията в процеса на разпознаване на инсулина, може да ви помогне за рано предвиждане на опасността от появата на диабет. В настоящата блог статия ви даваме повече информация за състоянието, която може да ви помогне да го разберете по-добре и да имате адекватна реакция при сблъскване с него.
Какво представлява инсулиновата резистентност
Инсулиновата резистентност се изразява в невъзможността за правилното разпознаване на инсулина от конкретни клетки в организма.
Инсулинът е хормон, който е отговорен за доставката на глюкоза до тези клетки, които имат нужда от нея за своето нормално функциониране. Глюкозата е опосредяващ обмена на веществата в тялото монозахарид и главен въглехидратен източник на енергия за човека.
В резултат на невъзможността на клетките да използват монозахарида, панкреасът започва да синтезира повече инсулин, с цел да се постигне успешно транспортиране на глюкозата. Процесът обаче започва да похабява нормалните функции на задстомашната жлеза. Всичко това резонира в повишаване нивото на кръвната захар, вследствие влошаване усвоимостта ѝ от клетките.
Проблемът идва от повреждане на механизма за секреция на хормона и усвояването на глюкозата. Достига се до повишено производство на инсулин, което за малък период от време не създава проблеми, тъй като количествата на монозахарида в кръвта през него продължават да са в норма. Счита се, че това състояние е предшественик на диабета от втори тип.
Кой е застрашен от развиване на инсулинова резистентност
Една от основите рискови групи са хората с наднормено тегло и особено тези, при които мазнините са натрупани в долната част на корема. Високите триглицериди, хипертонията, заседналия начин на живот също повишават риска. Практиката показва обаче, че не е необходимо да страдате от затлъстяване, за да развиете инсулинова резистентност.
Проучвания показват, че инсулиновата резистентност може да се наследи. Освен това тя се проявява много години преди непоносимостта към глюкозата. Затова история на роднини с диабет тип 2 повишава риска от проявлението на това състояние.
Какви тестове може да се направят за откриване на инсулинова резистентност
За диагностициране на състоянието лекуващият лекар назначава тестове, които са характерни и за диагностиката на преддиабет и диабет. Трите основни изследвания в тази насока са изследването на глюкоза, включително ОГТТ, изследване на гликиран хемоглобин (HbA1c) и липиден профил. В лаборатории „Кандиларов“ се провежда всяко едно от тях.