Хормоните са биохимикали, които имат ролята на преносители на съобщения в цялото тяло. Те са отговорни за координацията на работата на органите, казват на тялото кога да изпитва глад или чувство на удовлетворение, инхибират или стимулират растежа и регулират метаболизма. Дават знак на организма кога е време за сън и кога за будност, кога да расте и кога да почива, както и какво да е неговото настроение.
Спокойно можем да кажем, че тези съединения вземат ролята на балансьор, държащ процесите в тялото под контрол. Затова навременните хормонални изследвания са важен елемент в грижата за цялостното здравно благосъстояние на човека. Освен това могат да допринесат за идентифицирането на сериозни здравословни проблеми, които иначе биха останали незабелязани.
С това въведение насочваме вашето внимание днес към важността на провеждането на обосновани хормонални изследвания и някои основни аспекти в тази насока, които да внесат доза яснота при хора, които за пръв път се сблъскват с тематиката.
Само жени ли трябва да се подлагат на хормонални изследвания
По неписано правило, когато чуем думата „хормони“ мигновено в главата ни изникват асоциации за хормоналния дисбаланс при жените. Да, проблемът се среща по-често при пациентите от женски пол, но мъжете също могат да страдат от хормонални проблеми, не по-малко значителни от тези при дамите.
Хормоналните особености при двата пола са различни. Общо погледнато, жените и мъжете имат едни и същи хормони в телата си, но местата, в които се произвеждат, тяхната концентрация в кръвта и техните взаимодействия с органите и системите са различни. Затова и във всяка клинична лаборатория би следвало да има варианти на хормонални изследвания за жени и за мъже, особено когато става въпрос за тестове в областта на репродуктивността.
Хормоналните изследвания обаче не обхващат само тестване на половите хормони. Типични примери за хормони извън групата са кортизолът (хормон на стреса), ЧХГ (хормон на бременността), адреналин, норадреналин, гастрин, ренин, инсулин, соматропин (растежен хормон), серотонин (хормон на щастието), пролактин и други. Тяхното проследяване се налага при наличието на проблеми в различни области на здравето.
Следва да посочим, че нерядко се налагат изследвания на хормоните и при деца в пубертетна възраст, най-вече във връзка с т. нар. хипогонадизъм. Възможно е да се породи необходимост от изследване и в по-ранна възраст, във връзка със съмнения за някои конкретни заболявания.
Кога се налага провеждането на хормонални изследвания
Както стана ясно, хормоните служат за контрол на множество процеси в тялото. Затова и ситуациите, в които е уместно да се назначат изследвания на конкретни хормони са много и от най-различно естество. По-долу представяме няколко от най-честите ситуации, при които се назначават хормонални тестове с оглед откриването, диагностицирането, наблюдението и профилактиката на класически хормонални проблеми.
Хормонални изследвания се назначават при наличие на стерилитет, при съмнения за проблеми със щитовидната жлеза, черния дроб, при опасения за наличието на диабет, еректилна дисфункция, андропауза (т. нар. мъжка менопауза), за изследване на фертилността и т. н.
Симптомите са неспецифични и с тях може да се запознаете с в статията ни относно хормоналния дисбаланс, където ще откриете още полезна информация по въпроса.
В медицинска лаборатория Kandilarov.com може да се възползвате от няколко услуги в тази връзка. Тук може да ви предложим пакет хормонални изследвания за репродуктивни хормони, изследвания на мъжки полови хормони, изследвания на женски полови хормони, хормонални изследвания за функцията на щитовидната жлеза и прочие.