Хормоните са специфични химични вещества в тялото, които са отговорни за предаването на биологични „съобщения“ през кръвта до органите, мускулите, кожата и тъканите. Най-просто казано тяхната работа се заключва в контролиране на основни витални процеси в организма, включително растежа и развитието, метаболизма, репродукцията, хомеостазата и други. Хормоните и тъканите, които ги произвеждат и освобождават, са част от ендокринната система.
Какво представлява хормоналният дисбаланс, какви са придружаващите го симптоми, какви лабораторни изследвания се назначават при съмнения за наличието му и какво е възможното лечение – всички тези отговори може да откриете на едно място в настоящата любопитна статия.
Какво е хормонален дисбаланс
В тялото ни могат да се идентифицират повече от 50 хормона и понижаването или повишаването на техните нива отвъд физиологичните норми води до появата на характерни здравословни проблеми. По същество хормоналният дисбаланс се заключава именно в преминаването на физиологичната граница в този контекст, т. е. дисбаланс е налице, когато хормоните са в по-големи или в по-малки количества от нормалните при здрав човек.
Това е така, защото хормоните имат особено важно значение за здравословното ни състояние. Хормоналният дисбаланс може да е краткосрочно явление, възникнало поради текущите обстоятелства или да е хроничен проблем, който изисква лечение.
Характерни симптоми при хормонален дисбаланс
Няма сигурна симптоматика за наличието на хормонален дисбаланс. Симптомите са неспецифични и наличието на един или няколко от тях не означава непременно, че имате хормонален дисбаланс. Обичайната симптоматика може да се свърже и с други здравословни проблеми, затова е необходимо състоянието ви да бъде анализирано от специалист, запознат с особеностите на вашия случай.
Те се диференцират според пола, като някои от симптомите се повтарят и при двата. Такива са например умората, отпадналостта, внезапно повишаване или понижаване на килограми, повишена жажда, болезнени мускули подпухналост в лицето, косопад и други.
Някои от най-характерните, повтарящи се при голяма част от пациентите от женски пол симптоми са:
- Тревожност, депресия;
- Хронично акне;
- Менструални болки;
- Пропускане на менструален цикъл;
- Вагинална сухота.
При мъжете се срещат симптоми като:
- Повишаване на излишъка от мазнини;
- Понижаване на либидото и еректилна дисфункция;
- Уголемяване на гърдите;
- Горещи вълни;
- Загуба на мускулна маса.
Лабораторни изследвания при хормонален дисбаланс
Тъй като хормоните се секретират от ендокринните жлези директно в кръвта, изследванията, които се правят в тази насока са предимно кръвни.
Най-често назначаваните изследвания в медицинска лаборатория тук са кръвен тест за щитовидни хормони, изследвания за естроген, тестостерон и кортизол. Нерядко се изследват и други репродуктивни хормони като прогестерон, пролактин, лутеинезиращ хормон, андростендион, естрадиол и други.
Лабораторните изследвания служат за формиране на цялостна картина, като е възможно да се наложи да се направят няколко теста до достигане на заключение от лекуващия специалист.
Какво е възможното лечение при хормонален дисбаланс
Лечението на хормоналния дисбаланс зависи от факторите, които са го причинили и естеството на проблема. Ако сте диагностицирани с ниски нива на определен хормон, основното лечение ще се състои в хормонална заместваща терапия. Може да се наложи прием на перорални лекарства или прилагане на инжекционни разтвори.
Така например при хипотиреоидизъм (ниски нива на щитовидните хормони) може да ви бъдат предписани синтетични хормонални медикаменти като например левотироксин. При дефицит на растежен хормон често се прибягва до инжектиране на хормонален разтвор.
При по-високи хормонални нива възможностите също са различни. Лечението може да бъде медикаментозно, да изисква прилагането на лъчева терапия или комбинация между двата подхода.