На 25-ти май се отбелязва Световният ден за борба с болестите на щитовидната жлеза. От заболявания на щитовидната жлеза, или така наречените тиреоидни заболявания страдат повече от 750 милиона души по света.
Щитовидната жлеза е „главен регулатор“ на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло. Тя играе ключова роля за нашето здраве и би могла да е причина за безплодие, сърдечно-съдови и неврологични заболявания и други. Въпреки че заболяванията са чести, в голям процент от случаите те остават недиагностицирани – все още почти половината от хората не знаят, че имат проблем с щитовидната си жлеза.
Каква е ролята на щитовидната жлеза?
Щитовидната жлеза синтезира хормони, които регулират метаболитното ниво на тялото, сърдечната, мускулната и храносмилателната функция, както и развитието на мозъка, поддържането на костите и растежа.
Правилното ѝ функциониране зависи от адекватния прием на йод, както и на някои други хранителни вещества. Клетките, отговарящи за производството на тиреоидните хормони, са специализирани в извличането и усвояването на йод от кръвообращението и влагането му в хормонален синтез.
Сигналът за хормоналната секреция на щитовидната жлеза идва от една значително по-малка жлеза – хипофизата. Хипофизната жлеза произвежда т.нар. TSH хормон (ТСХ, тиреоид-стимулиращ хормон). TSH „казва“ на щитовидната жлеза колко хормони да отделя и неговите нива се покачват и спадат в зависимост от необходимостта на тялото от повече или по-малко щитовидни хормони.
Дейността на хипофизата се влияе директно от нивата на щитовидните хормони в кръвта, но също така отговаря и на сигнали от хипоталамуса, разположен непосредствено над нея в мозъка. Хипоталамусът отделя свой собствен TRH хормон (тиреотропин – освобождаващ хормон), който стимулира освобождаването на TSH хормон от хипофизата, който регулира щитовидната активност.
Хормони на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза произвежда тироксин (известен още като Т4), който е относително неактивен прохормон. Високоактивният щитовиден хормон е трийодтиронин (Т3). Щитовидната жлеза произвежда едва около 20% от нужния на тялото високоактивен Т3. Останалата част от него се произвежда в различни органи в тялото като черния дроб и бъбреците. За целта те използват специални ензими за превръщането на осигурения от щитовидната жлеза Т4 в Т3.
Хипо- и хиперфункция на щитовидната жлеза: симптоми
Типичните симптоми на хипотиреоидизма включват:
- наддаване на тегло;
- забавен сърдечен ритъм;
- умора;
- по-чести и обилни менструални цикли;
- проблеми с паметта;
- суха кожа и коса;
- дрезгав глас;
- непоносимост към студ;
- хипофункцията на щитовидната жлеза често е съпроводена от уголемяване на жлезата, известно още като „гуша“.
Симптомите на хипертиреоидизма са по-скоро противоположни и включват:
- загуба на тегло;
- ускорен пулс;
- раздразнителност;
- мускулна слабост и тремори;
- нередовен месечен цикъл;
- проблеми със съня;
- раздразнения на очите;
- чувствителност към топлина.
Неблагоприятните симптоми от хипофункцията и хиперфункцията на щитовидната жлеза са свързани с измененията в нивата на щитовидните хормони Т3 и Т4.
Причини за хипотиреоидизъм
Тиреоидитът е възпаление на щитовидната жлеза, което може да доведе до понижена секреция на хормони. Особена форма на тиреоидит е болестта на Хашимото – автоимунно заболяване, което може да бъде унаследявано. Освен това тиреоидитът може да се прояви при жени след раждането. Този вид възпаление на щитовидната жлеза се нарича „постпартален“ или „следродилен тиреоидит“. В типичния случай е временно състояние, което засяга едва 5–9% от родилките.
Хранителният статус също е от значение за функцията на щитовидната жлеза. Дефицитът на йод е един от основните фактори за хипофункция в качеството си на прекурсор (суровина) за производството на тиреоидните хормони. В света около 100 милиона души (най-вече в развиващите се държави) страдат от недоимък на йод.
Причини за хипертиреоидизъм
Базедовата болест е състояние, при което се наблюдава свръхактивност на щитовидната жлеза и завишено производство на хормони. При нея също може да има уголемяване на жлезата.Тиреоидитът може да има и обратен ефект и да доведе до освобождаването на складирани в щитовидната жлеза хормони. Това неконтролирано изливане на щитовидни хормони става причина за хипертиреоидизъм в продължение на няколко седмици или месеци. Наблюдава се при някои жени след раждането.
Грижа за здравето на щитовидната жлеза
Както вече знаете, йодът е едно от най-важните хранителни вещества за поддържането на здрава щитовидна жлеза. Тялото не се нуждае от големи количества йод, за да обезпечи адекватното производство на щитовидни хормони, но се нуждае от минерала често и непрекъснато.
Има няколко други хранителни вещества, които са от ключово значение за функцията на щитовидната жлеза, и се набавят значително по-трудно. Такива са аминокиселината тирозин, витамин D, цинкът и селенът.
ПРОФИЛАКТИЧНА КАМПАНИЯ „Изследвай се, погрижи се за себе си!“ от 25.05.2023 г. до 30.06.2023 г.
- TAT и МАТ – 35 лв. /с безплатно изследване на TSH/
- TSH – 16 лв. /с безплатно изследване на fT4/
- TSH, fT4, TAT, MAT – 52 лв. /с безплатно изследване на fT3/
Такса пробовземане се заплаща допълнително.