На 19-ти октомври отбелязваме Международния ден за борба с рака на гърдата.
Това онкологично заболяване е сред най-разпространените при жените, както в България, така и в световен мащаб. Данните показват, че в България всяка година новите диагностицирани с карцином на гърдата са над 4000.
В последните години има революция в лечението на болестта. Само за последните 10 години лечението за този вид рак вече не се свежда основно до химиотерапия и лъчетерапия.
Лекарите изготвят индивидуален план за всяка пациентка, като според стадия на заболяването и вида рак, се планира и даден вид лечение, което може да включва хормонална терапия, биологична терапия и др.
Профилактиката е най-съществената част на борбата с това заболяване. Затова жените, дори и в по-ранна възраст, трябва да правят скрининг и веднъж годишно профилактичен скрининг.
През 1985 година октомври е обявен за Световен месец за борбата с рака на гърдата. 19 октомври е приет за Международен ден за борба с него. От тогава, всяка година през този месец, в цял свят се организират различни събития, чиято цел е както да популяризират причините за възникването на това заболяване, така и да акцентират върху огромното значение на превенцията и ранното му откриване.
Днес розовият цвят, особено розовите панделки, е силен символ на осведомеността за рака на гърдата и борбата за намиране на лек срещу болестта. Използва се по целия свят, като акцентира върху каузата в много страни с различни култури. В края на 1990 година фондацията за борба с рака на гърдата на Сюзън Г. Комен започва да включва розовото като цвят в своята кауза, като раздава розови козирки на жените, които участват в състезанието „Състезание за лек“. Според проучвания, розовият цвят е приет, като такъв, който успокоява и облекчаващ стреса. Смята се, че светло розовото дава здраве.
Туморен маркер Ca 15-3 -промоционална цена до края на месец НОЕМВРИ – 14 лв.
Отделно се заплаща такса пробовземане.