Всеки пол има своите особености, които предопределят здравето и характеристиките му в известна степен. Особено значими и важни в това отношение са различните хормони, които както са специфични за половете, така и имат пряко влияние към общото състояние на човека и здравословните проблеми, които може да има . Докато за мъжкия пол определящите и важни хормони са тестостерон, андростендион и дихидротестостерон, то при жените сред основните хормони свързани с пола са прогестерон, пролактин и естрадиол.
Прогестеронът се свързва изцяло с размножителните функции на жената и способността ú да се възпроизвежда.
Същност на прогестерона
Основната характеристика на прогестерона е свързана с това, че той е женски полов хормон. В неговите функции влизат регулиране на месечния цикъл на жената, подготовка на женското тяло за евентуално забременяване, самото зачеване и последващо благоприятно въздействие върху тялото, за да бъде износен успешно плодът.
Без помощта на прогестерона, яйчниците не могат да отделят качествени яйцеклетки, матката не може да се подготви за закрепването на оплодената яйцеклетка в маточната стена, а самата яйцеклетка не може да получава хранителни вещества и да се развива пълноценно. Съответно, прогестеронът взема активно участие във всеки етап на възпроизводството. Без него нито един стадий от съзряването до трансформирането на яйцеклетката в плод и раждането не може да бъде пълноценен и успешен.
Производство на прогестерон от организма
В женския организъм прогестеронът се произвежда по два начина, в зависимост от това в какъв етап от цикъла на възпроизводство се намира жената.
Когато няма бременност, но тялото се подготвя за евентуална такава, прогестеронът се произвежда от яйчниците и действа в посока на стимулиране узряването на яйцеклетка и действителното овулиране. Когато тялото вече получи сигнал за оплодена яйцеклетка и настъпи бременност, прогестеронът се произвежда от матката и маточната стена, с което се подпомага развиването на яйцеклетката в зародиш и успешно преминаване през различните етапи на бременността.
Конкретни ползи от прогестерона за женското здраве
Освен най-голямата и основна полза на прогестерона по отношение на репродуктивните способности на жената, прогестеронът има и допълнителни ползи, които остават недооценени, а понякога и просто неоткрити и непознати. Така например, прогестеронът в определени нива тушира проявленията на така наречения предменструален синдром, като позволява да се намали тяхната агресивност, да се регулира менструалният цикъл, а симптомите характерни за периода на менструацията да не се обострят прекалено много.
Друг пример за влиянието на прогестерона върху женското здраве е качеството на съня. Благодарение на този хормон позивите на тревожност и безсъние изчезват, сънят става по-качествен и се увеличава количествено. Жените доказано след дългогодишни изследвания, страдат повече от агресивни негативни състояния на костите, като остеопороза. Прогестеронът играе важна роля и в тази посока, тъй като неговите следи се откриват и в остеобластите, които са отговорни за образуване на нови костни клетки. Продължаващи изследвания на водещи световни изследователски центрове сочат, че оптималните нива на прогестерон в организма редуцират риска от формиране на различни ракови клетки в органите на възпроизводителната система.
Признаци за ниски нива на прогестерон в женския организъм
Ниските нива на прогестерон в организма никога не остават скрити. Често непосредствено след началото на понижаване на нивата, започват да се усещат определени симптоми в резултат на промените.
Понижаване на сексуалното желание е едно от първите проявления на промененото количество на прогестерон в тялото. Сред чисто физическите проявления са болка ниско долу в корема, над срамната кост и/или повишена чувствителност на гърдите, придружена от напрежение и/или болка. Могат да се наблюдават и вагинална сухота или маточно кървене между два отделни цикъла.
Често сигнал за проблем с нивата на прогестерона са пристъпи на мигрена, нестихващо главоболие, неочаквана промяна в настроението, различни депресивни състояния, безпричинно безпокойство. Някои от тези симптоми се проявяват и при други заболявания, поради което е препоръчително при първите сигнали, съмненията първоначално да паднат върху прогестерона, а едва след това да се търси друга първопричина.
Решение на проблемите с прогестерона
За да се решат проблемите с нивата на прогестерона в тялото, обикновено се преминава към хормонална терапия или хормонозаместваща такава.
Съветваме ви да посетите специалист, който да ви предпише конкретни лабораторни изследвания и адекватно лечение при необходимост.
Други важни компоненти за хормонален баланс
Селенът е хранително вещество, което играе ключова роля в поддържането на метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза и синтеза на ДНК и предпазва тялото от оксидативно увреждане. Той е изключително важен за нормалната работа на тироидната жлеза и поддържане на хормоналния баланс при жените.
Магнезият като един от най-важните минерали за оптимална нервна, мозъчна и мускулна функция, също допринася за нормален хормонален фон. Една от най-добрите му форми е хелатната, която е устойчива на стомашните сокове и се усвоява изключително лесно.
Магнезият е много важен за бременни и кърмачки, тъй като участва във вътреутробното развитие на плода и в по-нататъшното му развитие. Заедно с фолиевата киселина това са сред най-важните вещества за правилно развитие на плода и нормално протичане на бременността.