Микроелементите са химични елементи, които се съдържат в организма (желязо, мед, цинк, молибден, бром, флуор, аргон, йод и др.). Те са необходими за нормалната жизнена дейност. Влизат в състава на ензими, витамини, хормони. Влиаят на растежа, размножаването, кръвообразуването и др. Недостигът или излишъкът им води до нарушения в обмяната на веществата.
ЦИНК
Цинкът е необходим за функционирането на различни ензими и играе важна роля в голям брой биологични процеси. Участва в обмена на въглехидратите и протеините.
Защо е нужен?
- Цинкът активира работата на имунната система;
- Една от най-важните негови функции – участва в узряването на сперматозоидите и работата на простатната жлеза. Освен това, цинкът помага в производството на мъжкия хормон тестостерон, хормона на задстомашната жлеза инсулин и хормона на растежа;
- Поддържа способността на организма да се тълкува и да копира генетична информация;
- Цинкът регулира дейността на щитовидната жлеза и спомага за преобразуването на хормона тироксин в трийодтиронин – йодирана аминокиселина, която притежава свойството да разлага тялото.
- Помага за поддържане на здравословен апетит.
При дефицит на цинк:
- Дефицит на цинк в детска и юношеска възраст влияе на растежа и забавя половото развитие.
- При възрастните, недостигът на цинк води до загуба на апетит, намаляване на вкусовите усещания, развитието на инфекциозни заболявания и влошаване процеса на зарастване на рани, поради намаляване на имунитета.
- Наблюдават се симптоми от страна на нервната система – раздразнителност, умора, влошаване на паметта и зрението, депресия.
СЕЛЕН
Селенът е един изключително важен минерал, който е нужен за нормалната функция на тялото. Той играе важна роля за когнитивните функции, метаболизма, правилната функция на щитовидната жлеза, синтеза на ДНК и предпазва организма от оксидативен стрес и токсичния ефект на тежките метали.
Селенът е необходим за пълноценната работа на щитовидната жлеза, тъй като участва в процесът на конвертиране на Т4 (тироксин) в по-активния щитовиден хормон Т3 (трийодтиронин). Без селен този процес не би могъл да протече. Тироксинът увеличава физическата и психическа дейност на човека, помага за растежа и развитието на всички тъкани на организма и дори активира обмяната на веществата и пречи на отлагането на мазнини.
Друга важна функция на селена е поддържане на репродуктивната система на човек в работно състояние. Селенът, заедно с цинка, позволяват на сперматозоидите да поддържат оптимална мобилност.
МЕД
Ролята на минерала мед е сред основните за много ензими. Участва в поддържането на костите и хрущялите, но също така е от съществено значение в борбата срещу инфекциите и правилното функциониране на сърцето. Благодарение на противовъзпалителните си свойства, този минерал има благоприятен ефект и при болка, причинена от остеоартрит.
Минералът е кофактор за няколко ензима (известни като „купроензими“). Те участват в производството на енергия, метаболизма на желязото, активирането на невропептидите, синтеза на съединителната тъкан и синтеза на невротрансмитери.
Пример за купроензим е церулоплазмин (CP), който играе роля в метаболизма на желязото и носи повече от 95% от общата мед в човешкото тяло. Също участва в много физиологични процеси, като ангиогенеза, неврохормонна хомеостаза, развитието на мозъка, пигментацията и функционирането на имунната система, защитата от оксидативния стрес.
Дефицитът на минерала мед е изключително рядък при хората. Въпреки това някои здравословни състояния и фактори могат да увеличат риска от недостатъчен прием. Те включват рядък генетичен дефект на метаболизма на минерала, наречен болест на Менке, или проблеми в червата като малабсорбция и продължителна диария.
Какаото, месото от органи, мидите, соята и пълнозърнестите храни са отлични източници на мед.
ЙОД
Йодът е един от най-тежките елементи, от които се нуждае организмът ни, за да функционира правилно, тъй като поддържа синтеза на някои от най-важните хормони, които произвежда щитовидната ни жлеза. Сред тях са хормоните на растежа: тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3).
Ако в тялото ви има достатъчно йод, то щитовидната жлеза ще произвежда достатъчно от хормоните на растежа. Ако обаче настъпи дефицит, то има опасност от развиването на състояние, наречено уголемяване на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм).
Ето защо е важно да се приемат достатъчни количества йод, за да има правилна функция на щитовидната жлеза. В допълнение, йодът подобрява когнитивната функция и теглото при раждане.
Можете да получите дневния си препоръчителен прием на йод от млечни продукти, яйца, скариди, пълнозърнести храни и йодирана сол.
Дефицит на микроелементи
Всички микроелементи са необходими в определени количества, за да изпълняват своите функции в тялото ви. Тъй като човешкото тяло не може естествено да произвежда основните витамини и минерали, е необходимо да ги приемате от външен източник – храни, добавки слънце.
Приемането на твърде много или твърде малко витамин или минерал може да доведе до отрицателни странични ефекти.
Заключение
Тези микроелементи са важни за тялото ви и дори укрепват имунната ви система за борба с болестите. Като цяло здравословната диета отговаря на всички необходими изисквания, от които тялото се нуждае, за да функционира правилно. Въпреки това, човек може да приема и витаминни и минерални във вид на добавки при недостиг. Не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, преди да включите каквито и да било добавки с витамини и минерали.
Пакет МИКРОЕЛЕМЕНТИ: Цинк, Селен, Мед, Йод – цена 134 лв.
- Резултати се получават в срок от 10-15 работни дни.
- Пробата се изследва в Германия.
- На място се доплаща такса пробовземане.