Анемията е недостиг на червени кръвни телца и/или хемоглобин в кръвта. Това причинява намалена способност на кръвта да пренася кислород към тъканите, така причинявайки тъканна хипоксия.
Как анемията се отразява на човешкото тяло?
Без здрави червени кръвни клетки, човешкото тяло страда от кислороден недостиг, поради който не получава енергията, от която се нуждае, за да функционира правилно.
Докато някои видове анемия са краткотрайни и леки, други могат да продължат цял живот. Ако не се лекува, състоянието може да стане животозастрашаващо.
В началото може да бъде лека и да не се наблюдава никаква симптоматика, но с влошаването на състоянието обаче се наблюдават следните признаци:
- Умора
- Замаяност
- Главоболие
- Бледа или жълтеникава кожа
- Нарушен сърдечен ритъм
- Задух
Съществуват няколко основни вида анемии – хранителни, анемии, които са причинени от други заболявания и генетична анемия.
Хранителни анемии
При хранителна анемия съдържанието на хемоглобин в кръвта е по-ниско от нормалното поради дефицит на едно или повече основни хранителни вещества. А той, от своя страна, може да бъде резултат от неадекватен хранителен прием, увеличени загуби на хранителни вещества, нарушен метаболизъм и др.
Понякога повтарящите се инфекции и остри или хронични възпаления, като целиакия, също могат да намалят усвояването на хранителни вещества и да допринесат за хранителна анемия.
Някои от най-важните дефицити на хранителни вещества включват:
- Дефицит на желязо
- Недостиг на витамин А
- Дефицит на витамин B12
- Дефицит на фолиева киселина (витамин B9)
Желязодефицитната анемия е най-често срещаната форма (приблизително 60% от всички случаи). Дисбалансът в приема, запасите или задържането на желязо пречи на тялото да поддържа нивото на червени кръвни клетки.
Генетична анемия
Генетична структурна вариация или намалено производство на глобинови вериги на хемоглобина може да доведе до анемия. Някои от генетичните заболявания, често свързани с появата на заболяването, включват:
- Различни клетъчни нарушения
- Таласемия (нарича се още Средиземноморска)
- Дефицит на G6PD – настъпва при липса на ензима глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (G6PD), поради което червените кръвни клетки се разпадат.
- Други хемоглобинопатии
Анемия, вследствие на интензивен кръвоизлив (предимно при жени)
Жените в репродуктивна възраст и бременните жени са изложени на по-висок риск от кървене, което може да доведе до анемия. Тъй като загубената кръв, червените кръвни клетки и хранителни вещества се възстановяват известно време. Освен това бременността повишава риска от развитие на заболяването, първо поради повишените нужди на тялото от червени кръвни по това време и второ поради риска от кръвоизлив по време на раждане. Жените с гинекологични заболявания или обилно менструално течение също са изложени на по-висок риск.
Анемията се диагностицира официално въз основа на концентрацията на хемоглобин в кръвна проба . Няколко други допълнителни теста могат да помогнат за определяне на диагнозата, като тестове на биомаркери като серумен феритин или определяне на хематокрит – показва каква част от кръвта е съставена от еритроцити.
Как да се предпазим от развитието на заболяването?
Хората могат да се родят с определени видове анемия или да развият заболяването вследствие на други. Лошата диета обаче причинява най-честата форма на заболяването. Някои видове анемии, като сърповидно-клетъчна, хемолитична или апластична анемия не могат да бъдат предотвратени. Хранителните анемии обаче, могат да бъдат избегнати при консумирането на храни, богати на желязо, фолиева киселина и витамин B12.
Допълнително препоръчваме:
- Пиене на достатъчно вода;
- Редовни тренировки;
- Избягване на дългосрочно излагане на вредни лекарства и химикали, които разрушават червените кръвни клетки;
- Добра лична хигиена;
- Редовен скрининг за генетични заболявания, като таласемия и сърповидно-клетъчна анемия;
- Избягване на безразсъден начин на живот, за да се избегнат травми и кръвозагуба.
Пакет “Анемия” – промоционална цена до края на месец МАРТ – 66 лв.
- ПКК/ c ДКК/
- Морфология на еритроцити
- Ретикулоцити
- СУЕ
- Желязо
- ЖСК
- ФЕРИТИН
- Фолиева киселина
- Витамин B12