Какво е ХИСТАМИН?
Хистаминът е биогенен амин, произвеждан от бактерии по време на ферментация, съхранение или разпад, който се натрупва в мастоцитите и се отделя при активирането им. Като вазоактивен медиатор той играе доминираща роля при алергични състояния като алергичен ринит (сенна хрема), алергична бронхиална астма и уртикария.
Хистаминът е свързан и с така наречените псевдоалергии към лекарства, хранителни добавки и други вещества. Освен че се отделя от мастоцитите при алергични процеси, той навлиза в организма с прием на храна. Той се среща в храната ни като страничен продукт от ферментацията на хистидин, който е форма на протеин. Точно това е и едно от обясненията по въпроса за това къде се съдържат хистамините – в храни и напитки, които са преминали ферментация. Такива са кефир, кисело зеле, червено вино, грозде, сирена и кашкавали, включително синьо сирене, ементал и гауда.
Какво е непоносимост към хистамин?
Приблизително 1% от населението изпитва нежелани реакции към това, което се счита за „нормално ниво“ на хистамин в храната. Тази повишена чувствителност се нарича хистаминова непоносимост. Развива се както при повишена наличност на хистамин в организма, така и при понижена активност на ензимите, които разграждат хистамина и го отстраняват от организма.
Счита се, че този дефект е причинен предимно от предишно стомашно-чревно заболяване и/или има генетичен почерк. Основният хистаминов ензим в червата е диамин оксидаза (ДAO), докато области като кожата, гръбначния мозък, белите дробове и други органи разчитат на ензим, наречен хистамин N-метилтрансфераза (HNMT).
Така че индивид с хистаминова непоносимост ще има ниски нива на ДAO или HNMT (или и двете), което може да доведе до натрупване на излишък от хистамин в кръвната плазма.
Какво тогава причинява натрупване на хистамините?
Някои причини, поради които може да имате по-ниски нива на DAO и по-високи нива на хистамин, включват:
- Определени лекарства, които блокират производството на DAO, включително антибиотици;
Стомашно-чревни разстройства като синдром на пропускливи черва и възпалителни заболявания на червата (болест на Крон, улцерозен колит); - Храни с високо съдържание на хистамин и храни, които задействат освобождаването на хистамин;
Признаци и симптоми на хистаминова непоносимост
Въпреки че симптомите изглеждат подобни на алергия, те не включват IgE-медииран отговор и следователно не са алергични реакции (оттук терминът непоносимост).
Разбира се, няма начин да знаете това, докато не изключите алергията чрез тестове. Появата и тежестта на симптомите на непоносимост към хистамин варират значително при отделните хора, но често срещаните оплаквания са:
- Зачервяване и главоболие;
- Респираторни проблеми, включително астма, хрема или запушен нос;
- Кожни състояния като обриви, дерматити, копривна треска или екзема;
- Стомашни проблеми като гадене, рефлукс, повръщане, коремна болка, диария;
- Замайване, ниско кръвно налягане и насечен пулс.
Какво да правите, ако имате хистаминова непоносимост
Непоносимостта към хистамин може да бъде трудна за разграничаване, тъй като много храни съдържат хистамин и при някои хора чревните им бактерии произвеждат излишния хистамин, който причинява симптомите. Ферментиралите храни са едни от най-големите виновници, тъй като дори полезните бактерии произвеждат хистамин по време на ферментацията. Всъщност реагирането на ферментирали храни е класически признак на непоносимост към хистамин .
За всеки, който страда от хистаминова непоносимост, е необходимо стриктно спазване на диета с ниско съдържание на хистамини за определен период от време. След това могат да се допуснат по-малки количества хистамин в зависимост от човека и състоянието му.
Хранителни продукти, съдържащи хистамин:
- Мая, оцветители, консерванти и други подобрители;
- Солени снаксове, солети и чипс;
- Кафе, зелен и черен чай;
- Шоколад и други какаови продукти;
- Ядки;
- Морски дарове;
- Пушени меса и риби;
- Консерви;
- Ферментирали храни – оцет, кисело зеле, сирена;
- Алкохол и червени вина.
Запомнете: колкото по-дълго е зряла една храна, толкова повече хистамин ще съдържа тя. Пицата, например, е чудесен пример за хистаминова бомба, защото е богата на салами, кашкавал, мая, домати, някои пици са с морски дарове. И това са все храни, богати на хистамин.
Определянето на нивата на хистамин в организма се осъществява чрез изследване на кръв, урина или на фецес:
ПРОМОЦИОНАЛНИ ЦЕНИ ДО КРАЯ НА МЕСЕЦ ЮНИ
- Хистамин във Фецес –
119 лв, НОВА ЦЕНА 102 лв.; - Хистамин в кръв –
56 лв,НОВА ЦЕНА 52 лв.; - Хистамин в урина –
56 лв,НОВА ЦЕНА 52 лв.;