Тромбофилия – симптоми и начин на диагностициране
Тромбофилията е вродено (генетично) или придобито (имунологично) състояние, при което кръвта покaзва повишена тенденция за образуване на кръвни съсиреци. В кръвообрaщението съсиреците могат да запушат кръвоносен съд и да подложат на риск здравето на майката, или да запушат артериолите на плацентата и да нарушат развитието на плода.
Както генетично унаследените, така и придобитите тромбофилии, са често срещани и засягат над 15% от населението, тъй като е установено, че в генома се наблюдават вродени мутации, свързани с развитието на състоянието. Най-често срещаните мутации са тези, които засягат фактор V Лайден на кръвосъсирването. Те се локализират в промоторния участък на гена за протромбин.
Други често срещани мутации са тези в гена за метилен тетрахидрофолат редуктазата – MTFHR. Тези генетични нарушения са свързани с умерен риск от развитие на тромбоза и все още не е напълно установено дали хомозиготните носители на мутации в MTHFR гена са свързани с какъвто и да било сърдечнокъдов риск. Въпреки това, по-изразения недостиг на фактори на кръвосъсирването и по-тежките форми на тромбофилия, като тази, свързана с дефицит на фактор S и антитромбин, се срещат по-рядко.
Потенциалната връзка между повтарящите се аборти и наследствените тромбофилии се основава на предположението, че нарушеното развитие и функции на плацентата се дължат на венозни или артериални тромбози. Проучванията са показали, че кръвта от майката започва да циркулира в интравилозните пространства на плацентата към 10-та гестационна седмица. Ето защо приемането на тромбофилията като потенциална причина за спотнатен аборт след 10-тата седмица е по-вероятна, отколкото при настъпване му преди 10 гестационна седмица.
Кога да се изследваме?
Лекарите не препоръчват на всички жени да се изследват за тромбофилия. Изследването трябва да се извърши при тези с три или повече спонтанни аборта до 10-а седмица на бременността, или след неуспешен трансфер на ембриони чрез инвитро, при тежки усложнения (отлепване на плацентата, забавяне на растежа на плода, прееклампсия). Изследване за тромбофилия трябва да се направи и когато близък роднина страда от тромбоза, или са установени други фактори, които увеличават вероятността от поява на състоянието.
С какво да се лекуваме?
Ако диагнозата тромбофилия се потвърди, бъдещата майка се нуждае от лечение с нискомолекулни хепарини.
Терапията е строго специфична и включва прием на допълнителни количества фолиева киселина при пациентки с хиперхомоцистеинемия, профилактична антикоагулантна терапия при пациенти с единични генетични нарушения и такива, които нямат семейна анамнеза за тромботични усложнения. Антикоагулантна терапия се прилага и при случаи на комбинирани генетични дефекти, свързани с по-тежки форми на тромбофилия.
Пакет „ДНК анализ за вродени тромбофилии“ – цена 149 лв.
- Фактор V (Leiden 1691 G>A)
- Фактор V (Liverpool 1250 T>C )
- Фактор V (Cambrige 1091 G>C)
- Фактор V (Hong Kong 1090 A>G)
- Фактор II /протромбин/ (20210 G>A)
- PAI – инхибитор на плазминогенния активатор (4G/5G)
- MTHFR (677 C>T)
- MTHFR (1298 A>C)
Разширен пакет „ДНК анализ за вродени тромбофилии“ – цена 230 лв.
- Фактор V (Leiden 1691 G>A)
- Фактор V (H1299R (R2))
- Фактор II /протромбин/ (20210 G>A)
- β-Fibrinogen (455G>A)
- MTHFR (677 C>T)
- MTHFR (1298 A>C)
- GP IIIa (HPA-1) – L33P
- ApoB – R3500Q
- ApoE – codon 112 и codon 158
- Фактор II /протромбин/ (20210 G>A)
- Фактор XIII (V34L)
- ACE – I/D
- PAI – инхибитор на плазминогенния активатор (4G/5G)
Резултати се получават ДО 5 работни дни след предаване на материала.
Допълнително се заплаща такса пробовземане.